• example.store@email.com
 • ۰۰۳۲ ۴۳۵ ۶۵۴۳
 • خرداد ۷, ۱۴۰۳

  مکاترونیک چیست؟؟

  مکاترونیک چیست؟؟

  به بیان تخصصی، مکاترونیک شاخه ای از مهندسی است که بر روی طراحی و ساخت و نگهداری محصولاتی که اجزا الکتریکی و مکانیکی دارد، تمرکز می کند. این واژه از دو بخش «مکا» مخفف مکانیسم و «ترونیک» مخفف الکترونیک ترکیب شده است .

  کلمه مکاترونیک از ترکیب کلمات مکا که از واژه مکانیزم و ترونیک که از وازه الکترونیک به وجود آمده است. می توان ذکر کرد که رشته مکاترونیک از تلفیق سه رشته مهندسی مکانیک، الکترونیک و کامپیوتر به وجود آمده است و دانشجویان در این گرایش به فراگیری دروسی از سه رشته نام برده شده می پردازند.

  مهندسین این گرایش به علت تسلط بر رشته های مذکور شده می توانند بعد از فارغ التحصیلی به فعالیت در رشته های مربوطه هم بپردازد و می توانند در اجرای طرح های نظارت داشته و برنامه ریزی های مربوطه را انجام دهند.

  برای اولین بار در سال 1969 یک مهندس ژاپنی به اسم تسورو موری واژه مکاترونیک را اختراع و به کار برد. می توان خاطرنشان کرد که واژه مکاترونیک جایگزین واژه سیستم های الکترومکانیکی شده و به جای آن بکار برده شد.

  در کشور ایران می توان رشته مهندسی مکانرونیک را رشته ای جدید تأسیس دانست. با توجه به نیاز ارتقا صنعت و استفاده روز افزون از دستگاه های پیچیده و مرکب در کشور احتیاج به مهندسین مکاترونیک برای ایجاد و نظارت بر ساختارهای مربوطه بیش از پیش احساس می شود. در ایران می توان سابقه این رشته را بین 10 الی 20 سال دانست.

  در سال های قبل دانشگاه های سراسری و آزاد کشور به صورت جدی به این رشته می پردازند و شاهد موفقیت های چشمگیری هم در سطح بین المللی برای کشور بوده ایم. علاوه بر تحصیلات دانشگاهی می توان به فراگیری علوم مکاترونیکد هنرستان های فنی و آموزشگاه ها هم پرداخت.

  می توان از پرفسور رحمت الله قدیمی چرمیهنی به عنوان پدر این علم در ایران نام برد.

  رشته مهندسی مکاترونیک چیست؟

  مهندسی مکاترونیک یکی از رشته‌های نوظهور و در حال رشد است که از ترکیب رشته‌های مهندسی مکانیک، مهندسی برق و علوم کامپیوتر برای طراحی، ساخت و راه‌اندازی ماشین‌های هوشمند به وجود آمده است. رشته مهندسی مکاترونیک یک حوزه میان رشته‌ای به حساب می‌آید که در آن یادگیری در کلاس درس با فعالیت‌های آزمایشگاهی ادغام می‌شود. این مسئله باعث شده است که دانشجویان بتوانند با اجزای سیستم‌ها و فناوری‌های مورد استفاده در مشاغل حوزه مکاترونیک در دنیای واقعی کار کنند.

  در مهندسی مکاترونیک از ترکیب مهارت‌های مکانیکی، الکتریکی، کامپیوتری و نرم‌افزاری برای کار با فناوری‌های هوشمندی مثل ربات‌ها، سیستم‌های هدایت خودکار و تولید تجهیزات ادغام شده با کامپیوترها استفاده می‌شود. طبیعت میان‌رشته‌ای مکاترونیک باعث شده است که انتخاب‌های شغلی متنوعی در زمینه‌های مختلف برای فارق‌التحصیلان این رشته وجود داشته باشند. در ادامه برخی از زمینه‌های شغلی فهرست شده‌اند که مهندسان مکاترونیک می‌توانند در آن‌ها فعالیت کنند:

  • ساخت پیشرفته و خودکارسازی
  • رباتیک
  • فناوری‌های نانو
  • هوافضا
  • محاسبات و الکترونیک
  • سخت‌افزار و نرم‌افزار
  • مهندسی زیستی
  • مهندسی معدن

  رشته مهندسی مکاترونیک مناسب چه کسانی است؟

  مهندسی مکاترونیک تلفیقی از رشته‌های اصلی مکانیک، کامپیوتر، الکترونیک و کنترل است و در واقع یک شاخه‌ی چند رشته‌ای از علوم مهندسی محسوب می‌شود. خاصیت چند‌رشته‌ای (بین‌رشته‌ای) بودن مهندسی مکاترونیک، توانایی تحلیل و حل مسائل پیچیده مهندسی را به عنوان یک مهارت پایه‌ای در دانشجویان رشته مکاترونیک به وجود می‌آورد.

  همچنین، مکاترونیک به دانشجویان این رشته دید کلی مهندسی، انعطاف‌پذیری و تطبیق‌پذیری را نیز می‌دهد که همگی از ویژگی‌های اصلی موفقیت شغلی به حساب می‌آیند. امروزه تقریبا در تمامی صنایع مختلف، نیاز به حضور مهندس مکاترونیک وجود دارد. نیاز به افرادی که دید کلی مهندسی نسبت به تمامی قسمت‌های یک پروژه داشته باشند، بیشتر از قبل در صنایع گوناگون محسوس شده است. این افراد، توانایی مدیریتی بالایی در صنعت داشته و برای کنترل و مدیریت پروژه‌های مختلف کارآمد خواهند بود.